Bizi takip edin
|
EN

UYGULAMALI YÖNETİM BİLİMLERİ YÜKSEKOKULU

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Bizi Yakından Tanıyın

Dünyada uzun zamandır çeşitli üniversite ve enstitülerin programları arasında yer alan mutfak sanatları, ülkemizde de ilgi odağı haline gelmiştir. Bunda, kültürel yapıdaki değişimin etkisi olduğu kadar, Türkiye’nin en hızlı gelişme gösteren sektörünün turizm olmasının da önemli payı bulunmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün amacı pratik bilgi ve beceri sahibi olmanın yanı sıra, dünya mutfak kültürlerini bilen şefler yetiştirmektir. Bu bireyler genellikle hizmet sektöründe görev almakta, iletişim ve yönetimsel bilgi becerilerini geliştirici bir niteliğe sahip olarak yetiştirilmektedirler.

Eğitim dili İngilizce olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları programının amacı, gastronomi ve mutfak sanatları alanında gerekli teorik ve pratik bilgilerle donanmış bireylerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Programı benzerlerinden farklı kılan en önemli özellik, yönetim bilgi ve becerilerinin yaratıcılık, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik kavramları ile birlikte geliştirilmesine özel bir önem verilmiş olmasıdır. Dört yıllık lisans eğitimi süresince doğa bilimleri, işletme, yönetim ve turizm alanlarından ders alan öğrencilerimiz teorik bilgilerini uygulamalı eğitim ile pekiştirmektedirler. Öğrencilerimiz, geleneksel ve yerel lezzetler ile pişirme tekniklerini, Dünya mutfakları eğitimi ile pekiştirerek mezun olmaktadırlar.

Mesleki eğitimleri ile beraber, öğrencilerimiz, üniversitemiz tarafından verilmekte olan ikinci bir yabancı dili daha öğrenmektedirler. İkinci yabancı dile hakim bir şekilde mezun olan öğrencilerimiz sektörde teorik ve pratik bilgilerle donanmış, vizyon sahibi şeflere yönelik ihtiyacı büyük ölçüde gidermektedirler.

Eğitim programımızda toplam 100 iş günü olmak üzere 2 adet zorunlu staj bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı staj programları ile birlikte öğrencilerimiz mezun olmadan önce değişik kültürlerde mutfak deneyimi kazanımı şansı bulmaktadırlar.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü size enfes gelecek.

 

 SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.